وب کلیک

بیت تورنت چیست و دانلود از تورنت چگونه هست؟

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

شبکه بیت تورنت (Bittorrent) یکی از مدرن ترین و محبوب ترین شبکه های اشتراک گذاری فایل هست. از سال ۲۰۰۶ شبکه اشتراک گذاری بیت تورنت یکی از ابزار های اصلی مخاطبان برای انتقال نرم افزار، موسیقی، فیلم و کتاب های آنلاین دیجیتال بوده هست. تورنت در مقابل MPAA (انجمن سینمایی آمریکا) و RIAA (انجمن ثبت موسیقی آمریکا) و سازمان های حق تکثیر (Copy-Right)، از محبوبیت تعدادانی برخوردار نیست اما در بین میلیون ها دانشجو و دانش آموز زیاد محبوب هست.

عملکـــرد بیت تورینت (که به عنوان تورنت نیز شناخته میشود) به گونه ایست که بیت های کوچک فایل ها را از منابع مختلف وب با هم دانلود می کند. هستفاده از تورنت زیاد آسان هست و بجز تعداد اندکی از ارایه دهندگان جستجو تورنت، تورنت ها به خودی خود برای مخاطبان رایگان هستند.

شبکه تورنت در سال ۲۰۰۱ عرضه انجام گرفت. یک پلن نویس زبان Python به نام Bram Cohen، این تکنولوژی را با دنبال اشتراک گذاری آن با دیگران، ایجاد کـــرد. در واقع، از سال ۲۰۰۵ محبوبیت تورنت زیاد زیاد انجام گرفت و در سال ۲۰۰۹ نیز جامعه تورنت به میلیون ها کاربر در سراسر جهان افزایش یافت. زیرا تورنت تلاش میکـــرد تا فایل های ساختگی و مخرب را که عمدتا تبلیغاتی و یا ابزار های جاسوسی هستند نمایش ندهد، همچنین دستیابی به سرعت دانلود شگفت انگیز باعث انجام گرفت تا محبوبیت تورنت همچنان رو به رانجام گرفت باانجام گرفت. امروزه شبکه های بیت تورنت با هستفاده از پهنای باند گیگاباتی، محبوب ترین فعالیت در اینترنت هستند.

دلیل تورنت خاص هست؟

همانند دیگر شبکه های اشتراک گذاری فایل مثل Kazaa ،Limewire ،Gnutella ،eDonkey و Shareaza، دنبال اصلی بیت تورنت نیز توزیع فایل های رسانه ای بزرگ به مخاطبان خصوصی هست. با این حال بر خلاف دیگر شبکه های اشتراک گذاری فایل، تورنت با ۵ دلیل اصلی برجسته میشود:

 1. تورنت همانند شبکه Kazaa یک مدل اشتراکی از فایل را در اختیار کاربر قرار نمیدهد بلکه خود فایل اصلی را در بین مخاطبان خود به اشتراک میگذارد.
 2. تورنت با کیفیت %۹۹ فیلتر کـــردن فایل های خراب و جعلی را انجام میدهند و اطمینان حاصل میکند که فایلی که در اختیار کاربر قرار میگیرد فقط شامل خود فایل اصلی هست. اما هنوز هم سوء هستفاده هایی از کاربر میشود ولی اگر شما یک کاربر حرفه ای تورنت باشید، در هنگام جستجو، مخاطبان دیگر به شما هانجام گرفتار میدهند که فایل تورنت جعلی هست یا خیر.
 3. تورنت به طور فعال مخاطبان را تشویق به اشتراک گذاری تکمیل فایل ها میکند.
 4. تورنت میتواند سرعت دانلود زیاد از ۱٫۵ مگابیت بر ثانیه را در اختیار مخاطبان قرار دهد.
 5. کد های تورنت رایگان، متن باز، بدون تبلیغات و ابزار های جاسوسی هست.

اشتراک گذاری بیت تورنت چگونه هست؟

اشتراک گذاری تورنت در اصل جستجو و ردیابی کـــردن هست، جایی که مخاطبان بیت های کوچکی را از منابع مختلف دانلود میکنند. دلیل اینگونه دانلود فایل ها، افزایش سرعت دانلود یک فایل بزرگ از یک منبع هست.

 • Swarming: به معنی تقسیم فایل های بزرگ به بیت های کوچک و سپس به اشتراک گذاری آن بیت ها با دیگر مخاطبان.
 • Tracking: به معنی پیدا کـــردن همان بیت های کوچک هست که توسط Swarming به وجود آمده اند.
 • بعضی از اعضای تورنت از یک نرم افزار ویژه برای آپلود، دانلود و بازسازی بیت ها برای دانلود مجدد هستفاده میکنند.
 • فایل های متنی ویژه که با پسوند torrent. هستند در طول این فرایند به عنوان نشانگر عمل کـــرده و به مخاطبانی که یا مشکل مواجه انجام گرفته اند کمک میکنند و بر کیفیت پایان فایل های آپلود انجام گرفته نظارت دارند.

نحوه کار تورنت با شبکه Kazaa متفاوت هست: تورنت یک شبکه تکمیلا دو طرفه هست. به جای ارائه پیوند برای دریافت فایل، خود مخاطبان فایل هارا برای یکدیگر ارسال میکنند. مخاطبان تورنت بدون هیچ گونه پرداخت یا درآمد و یا تبلیغاتی، به طور تکمیلا داوطلبانه فایل های خود را به اشتراک میگذارند. میتوان گفت که مخاطبان هر بار مشتاق تر به هستفاده از این سرویس میشوند و یک نوع روح همکاری در بین آن ها وجود دارد. درست همانند سرویس Nasper در دهه ۱۹۹۰ فقط با این تفاوت که به تورنت انگیزه ارسال فایل ها نیز اضافه انجام گرفته هست.

سرعت دانلود توسط سرور های ردیابی تورنت کنترل میشوند و پایانی مخاطبان را زیر نظر دارد. اگر شما فایلی را به اشتراک بگذارید، سرور های ردیاب به شما پهنای باند افزایشی اختصاص میدهند(گاهی تا ۱۵۰۰ کیلوبایت بر ثانیه). به همین ترتیب اگر شما سرعت اپلود خود را محدود کنید سرور های ردیاب متوجه موضوع انجام گرفته و سرعت دانلود شما را تا حتی ۱ کیلوبایت بر ثانیه کاهش میدهند.

چگونه از بیت تورنت هستفاده کنیم؟

 1. هستفاده از نرم افزار Bittorrent.
 2. هستفاده از یک سرور ردیاب(نمونه های زیادی از این ها به صورت رایگان در وب موجود هستند).
 3. هستفاده از پسوند torrent. در انتهای فیلم، تصویرش، موزیک و یا فایل مورد نظر برای دسترسی به آن ها.
 4. هستفاده از موتور جستجوی تورنت که به شما در یافتن فایل مورد نظر کمک میکند.
 5. اتصال به اینترنت با تنظیمات خاص در سرور برای باز کـــردن فایل های رد و بدل انجام گرفته در تورنت.
 6. درک درست از مدیریت و طبقه بندی فایل ها در کامپیوتر شخصی. شما باید در میان هزاران فایل و پوشه به دنبال فایل درخوهستی خود بگردید.

چگونه از بیت تورنت هستفاده کنیم؟

در بدترین حالت، ممکن هست این تبادل فایل یک روز از تایم شما را بگیرد. اگر روتر دشوار افزاری یا فایروال نرم افزاری در مودم خود نداشته باشید، تنظیمات احتمالا ۳۰ دقیقه از تایم شما را خواهند گرفت. ولی در صورت اسفاده از فایروال، احتمالا با خطای “NAT” مواجه میشوید. با اعمال تنظیمات در روتر خود، خطا نیز دیگر نمایش داده نخواهد انجام گرفت.

روش دانلود از تورنت

اخطار کپی رایت: باید بدانید که قوانین کپی رایت معمولا با اشتراک گذاری فایل ها توسط خود مخاطبان (P2P) نقض می شوند. در هر حال برای دانلود از تورنت مراحل زیر دنبال میشوند:

 1. هستفاده از یک موتور جستجوی تورنت برای یافتن فایلی با پسوند torrent.
 2. یافتن فایل مورد نظر و ذخیره آن در هارد درایو سیستم.
 3. هستفاده از نرم افزار تورنت برای اجرای فایل مشخص انجام گرفته.
 4. جستجوی ردیاب های تورنت در سیستم های مخاطبان دیگر برای یافتن فایل مشخص انجام گرفته.
 5. پس از یافتن فایل مورد نظر، دانلود از شبکه تورنت شروع میشود.
 6. حتی پس از اپایان دانلود فایل مورد نظر، نرم افزار تورنت را برای مدت دو ساعت باز بگذارید.
 7. اجرای فایل دانلود انجام گرفته.

 


امتیاز کاربر:

نخستین نفر باشید!