وب کلیک

خانومدگي زيبهست؛ لحظات آن را دريابيد

۲۲ اسفند ۱۳۹۶

 

خانومدگی زیبهست

 

داشتن روحيه نیکو براي انجام هر کاري بسيار لازم هست. داشتن روحيه نیکو همراه با نشاط باعث مي‌شود تا فرد با انرژي و توان بالا به انجام کارها مبادرت نمايد. زماني که داراي احساس نیکوي نسبت به خود و خانومدگي‌تان هستيد همه چيز در نظرتان زيبا و شگفت انگيز هست و در لحظه «حال» خانومدگي مي‌کنيد، و چون توجه‌تان معطوف به اين لحظه هست، بهترين نتيجه را از آن دريافت مي‌کنيد. برخورداري از روحيه شاد باعث مي‌شود تا شما با نگاهي به گذشته و گرفتن درس‌هاي لازم از آن، بهترين عمل را در زمان حال انجام دهيد تا براي آنچه در آينده مي‌خواهيد به آن برسيد، آماده شويد. تایمي که روحيه بالايي داريد هر کاري را که در پيشِ رويتان قرار دارد با علاقه و با اين دنبال که تجربه‌اي تازه از آن کسب کنيد،  انجام مي‌دهيد؛ حتي به کارهاي روزمره‌تان هم با ديد تازه‌اي مي‌نگريد و توجهتان را روي آن معطوف مي‌کنيد و از کاري که انجام مي‌دهيد لذت مي‌بريد.
 
 

 
 
يکي از مشکلاتي که داوطلبان کنکور، بخصوص پشت کنکوري‌هاي عزيز، با آن مواجه هستند، نداشتن روحيه و احساس نشاط در درس خواندن و آمادگي براي کنکور هست. مسايل مختلفي ممکن هست باعث پيش آمدن چنين شرايطي براي شما داوطلبان عزيز گردد؛ از جمله اين موارد عبارت هست از: نداشتن يک پلن نیکو، ناتواني در يادگيري برخي از دروس، مسايل خانوادگي يا تعلیمي و …. با توجه به اينکه شما داوطلبان کنکور در شرايط خاصي هستيد، بايد تلاش کنيد تا عوامل ناآسوده کننده يا از بين برنده انگيزه را از خود دور کنيد؛ زيرا مطالعه با روحيه پايين باعث مي‌شود تا شما نتوانيد نتيجه نیکو و رضايت بخشي از مطالعه و کنکور خود بگيريد؛ از طرف ديگر، نشاط و شادي در دوره آمادگي براي کنکور، به شما انگيزه مضاعف و انرژي بيشتري براي درس خواندن مي‌دهد و همچنين بر فرايند يادگيري شما تاثير بسياري مي‌گذارد.
 براي اينکه بتوانيد در طي آمادگي براي کنکور و همچنين پایان خانومدگي، پيروز و موفق باشيد، بهتر هست به مسايل زير توجه کنيد:
 
 
۱-خدا را هميشه و همه جا در نظر داشته باشيد
احساس حضور در محضر خداي رحمان و توکل و ايمان به ياري او در همه عرصه‌هاي کار و خانومدگي، به انسان روحيه‌اي عالي مي‌دهد. در همه مراحل خانومدگي، از جمله در دوره آمادگي براي کنکور، تلاش کنيد تا ارتباط با خدا، بن مايه اصلي نشاط و شادي شما باانجام گرفت. به او اعتماد کنيد و با اعتماد به او قدم در راه بگذاريد و بدانيد که خدا هميشه يار و پشتيبان شما خواهد بود و شما را به بهترين مسير و زيباترين سرنوشت ممکن هدايت خواهد کـــرد؛ حتي ممکن هست در مواردي احساس نااميدي کنيد و گمان کنيد که خدا شما را فراموش کـــرده يا ابداًً به فکر شما نيست، اما مطمين باشيد که حتي در همان زمان هم همه امور عالم در رهستاي خير و مصلحت شما در جريان هست؛ پس هر روزتان را با عشق به خدا و توکل به او شروع کنيد و به پايان برسانيد. به خدا بگوييد که براي رسيدن به يک سرنوشت نیکو و زيبا تلاش مي‌کنيد و از او بخواهيد تا شما را براي رسيدن به اهدافتان ياري کند.
 
۲-به معنويات بها دهيد
به عنوان يک انسان که نياز دارد آرامش و نشاط داشته باانجام گرفت، بايد به معنويات بها دهيد. آرامش و نشاط شما باعث افزايش روحيه و توان شما در انجام امور خواهد انجام گرفت. بايد توجه داشته باشيد که ارتباط معنوي، روي آنچه که به خانومدگي شما معنا مي‌بخانجام گرفت و به آن دنبال مي‌دهد، تعريف مي‌شود. علاوه بر رابطه با مبدا هستي و عشق به خدا، معنويات مي‌تواند اعتقادات مذهبي شما يا لذت بردن از طبيعت يا گذراندن زمان با عزيزانتان باانجام گرفت. اگر ما صبح که از خواب بيدار مي‌شويم نسبت به يک موضوع که به ما دنبال مي‌دهد و به خانومدگي ما معنا مي‌بخانجام گرفت، هيجان زده باشيم، بدن ما نيز همه تلاش خود را خواهد کـــرد تا خود را در بهترين وضعيت ممکن حفظ کند.
 
۳- روي زيبايي‌هاي خانومدگي خود تمرکز کنيد
اگر انسان براي مدتي به طور مداوم، ذهن و فکر خود را متوجه سوژه‌هاي زيباي خانومدگي خود بکند، به مرور زمان عادت مي‌کند که همواره به زيبايي‌ها و خاطرات نیکو خانومدگي فکر کند و اصولاً تبديل به انسان مثبتي شود که نشاط دروني دارد و همواره احساس آرامش و شادماني مي‌‌کند. يکي از حیاتی‌ترين منابع براي دريافت چنين سوژه‌هايي، خاطرات نیکو خانومدگي در گذشته و تخيل‌هاي قشنگ در آينده هست. هنگامي که شما به خاطرات نیکو گذشته فکر مي‌کنيد، سيگنال‌هاي مثبتي به ضمير ناخودآگاه خود وارد مي‌کنيد و انجام اين کار به شما احساس و روحيه نیکوي مي‌دهد. تایمي به خيال‌پردازي‌هاي آينده‌تان پر و بال مي‌دهيد، در واقع با يک تير دو نشان مي‌خانوميد:نخستاً روحيه خود را عالي مي‌کنيد، و ثانياً هر آنچه را که شما به عنوان تخيل در ذهن خود تجسم مي‌کنيد، در دنياي واقعيات نيز مي‌توانيد خلق کنيد، و اين قدرت انسان هست؛ زيرا هر پديده‌اي که انسان در دنياي خود خلق مي‌کند ابتدا در ذهن خود مي‌سازد، و هر چيز که در ذهن خلق شود، مي‌تواند در دنياي واقعيات نيز به وجود آيد.
    خود را در بهترين حالت ممکن تصور کنيد و رشته و دانشگاهي را که مورد علاقه شمهست، به صورت مرتبط در ذهنتان تجسم کنيد. همچنين خود را در شغل مرتبط با رشته مورد علاقه‌تان تصور کنيد؛ در حالي که با درآمد ناشي از آن، کارهاي مختلفي انجام مي‌دهيد. همه اينها باعث مي‌شود تا شما نشاط و روحيه کافي براي مطالعه پيدا کنيد و با انگيزه بيشتر و بالاتري به پيش برويد.
 
۴-به خود اعتماد کـــرده و خود را باور نماييد
پایان موفقيت هاي انسان به شناخت عزت نفس او بستگي دارد. عزت نفس، يک احساس هست؛ آن احساسي که انسان از خود دارد و به اين معني هست که چقدر براي خود ارزش و احترام قايل هستيد. عزت نفس و خودباوري، نخستين ايستگاه موفقيت شمهست و پایان شخصيت شما در رهستاي عزت نفستان شکل مي‌گيرد. عزت نفس، پيش نيازِ اعتماد به نفس هست، و اعتماد به نفس، بروز و ظهور عزت نفس يک انسان در دنياي بيرون اوست.
انسان‌هايي که تصور نیکو و درستي از خود ندارند، نمي‌توانند عزت نفس و در نتيجه اعتماد به نفس نیکوي داشته باشند. عزت نفس، شاخص خودباوري انسان و زيربناي اعتماد به نفس اوست. اعتماد به نفس، نخستين ايستگاه حرکت‌هاي موفقيت آميز در عرصه خانومدگي و عامل رانجام گرفت و ارتقاي انسان هست؛ زيرا هر باوري از باورِ خود شروع مي‌شود و سعادت دنيا و آخرت انسان در گرو خودباوري و اعتماد به نفس او هست. خود را باور کنيد، تا ديگران هم شما را باور کنند.
 يکي از مشکلات اصلي بسياري از شما داوطلبان عزيز، اين هست که به خود و توانايي هايتان اعتماد نداريد. بيشتر شما عزيزان، خود را دست کم مي‌گيريد و مدام به اين نکته فکر مي‌کنيد که ممکن هست سطح سؤالات کنکور از ميزان هشدارات و توانايي‌هاي‌تان بالاتر باانجام گرفت. همين موضوع سبب مي شود تا شما روحيه و انگيزه کافي و لازم را براي مطالعه و آزمون دادن نداشته باشيد. به خود و توانايي‌هايتان اعتماد کنيد و روي نقاط مثبت درسي و جسمي و روحي خود تمرکز کـــرده و آنها را براي خودتان پررنگ کنيد و به خود بقبولانيد که انسان توانمندي هستيد و بنیکوي مي‌توانيد از پس آزمون سراسري برآييد.
 
۵-   شکست ها و ناکامي هاي گذشته را فراموش کنيد
يکي از عواملي که باعث نااميدي انسان مي‌شود و انگيزه و نشاط او را به صورت قابل توجهي کاهش مي‌دهد شکست‌ها و ناکامي‌هايي هست که انسان در گذشته داشته هست. به عنوان يک داوطلب کنکور، ممکن هست شکست‌هاي درسي و ناکامي‌هايي که در گذشته داشته‌ايد، باعث شود تا شما انگيزه و نشاط کافي براي مطالعه نداشته باشيد.
  به خاطر داشته باشيد که گذشته، فقط و فقط براي يادآوري خاطرات خوش خانومدگي و درس گرفتن از شکست‌ههست و نه چيز ديگري، و آينده شما  نيز هيچ شباهتي به گذشته ناکام شما ندارد؛ پس شکست‌ها و ناکامي‌ها را فراموش کنيد و بااميد و آرزو براي رسيدن به يک آينده نیکو تلاش کنيد. براي دست‌يابي به اين مرحله، لازم نيست که کار خاصي انجام دهيد؛ فقط کافي هست بخواهيد و اراده کنيد که شکست‌ها و ناکامي‌هايتان را فراموش کنيد. انسان‌ها تغییر را خود در خودشان ايجاد مي‌کنند؛ پس بيکار ننشينيد و براي اين تغییر و نشاط و شادابي خود قدم برداريد: يک گام بلند به سوي فراموش کـــردن ناکامي‌ها و ساختن آينده‌اي روشن.
 
۶-خود را از ياد نبريد
دسته‌اي از انسان‌ها در دنيايي از غفلت و بي‌رویدادي از خود خانومدگي مي‌کنند و توجه درستي به خود نداشته و در خانومدگي دنبالي ندارند و براي آينده‌شان نيز چيزي طراحي نکـــرده‌اند. همچنين اين افراد هيچ رؤيايي در سر ندارند و اعتماد به نفس نداشته و خود را باور ندارند وبراي خود ارزشي قايل نيستند. اين افراد انديشه‌هاي بيمارگونه دارند و ارتباط درستي با انسان‌ها ندارند و منزوي هستند و روحيه نیکوي ندارند و از جمع فرار مي‌کنند. اين دسته از انسان‌ها، انسان هاي نااميد و بي انگيزه هستند و هيچ چيز آنان را شادمان نکـــرده يا کاهش چيزي، آنها را خوشحال مي‌کند و انگيزه اي براي انجام کارها ندارند. ممکن هست که در ميان شما داوطلبان عزيز هم کساني با اين خصوصيات وجود داشته باشند.
     دسته ديگر، انسان متغییر انجام گرفته هستند.  اين افراد در کمال هشياري خانومدگي مي‌کند. هر لحظه، متوجه حضور خود در جهان هستند و در دنيايي از خودآگاهي و اشراف و بصيرت لحظه به لحظه خود خانومدگي مي‌کنند. اين دسته از انسان‌ها، انسان هاي باانگيزه و شادي هستند و از همه زيبايي‌هاي خانومدگي لذت مي‌برند. در ميان داوطلبان عزيز هم کساني هستند که چنين ويژگي‌هايي دارند. حیاتی نيست که تا به حال جزو گروه نخست بوده‌ايد؛ حیاتی اين هست که از همين الان براي يک خانومدگي بهتر و همين طور شرکت موفق در يک آزمون عالي، همه زيبايي‌هاي خانومدگي و درونتان را ببينيد و به آن ارج نهيد و به خودتان توجه کنيد و احترام بگذاريد و براي رسيدن به خوهسته‌هاي معقول خود با دل و جان تلاش کنيد.
 
۷- تغيير کنيد
تایمي انسان رو به جلو حرکت کند و در يک شرايط خاص توقف نداشته و به قول معروف درجا نخانومد و به شکل مثبت تغيير کند، اين رفتارها تاثيرات مثبتي بر وجود و انگيزه او خواهد گذاشت. براي اينکه فراموش نکنيم هر لحظه سيگنال مثبتي به ضمير ناخودآگاه بدهيم تا باور جديد در ما ايجاد کند و هشياري‌مان مرتب به ما گوشزد شود، از اين اصل هستفاده کنيد. در دنياي خود نشانه‌هايي تعبيه کنيد که اين نشانه‌ها هر لحظه به ما فرياد يادآوري بخانومند که: «آري، تو ديگر آدم سابق نيستي و تو انسان زيباي ديگري انجام گرفته‌اي!»
پایان الگوهاي رفتاري خود را به نحو بهتري تغيير دهيد و براي خود نشانه‌هايي ايجاد کنيد که همچون علايم راهنمايي هر لحظه مسير خانومدگي شما را ابداًح کنند و به شما يادآور شوند که آري شما انسان زيباي ديگري انجام گرفته‌ايد؛ مثلاً اگر ساعت را به دست چپ مي‌بنديد، اين بار آن را به دست رهست ببنديد، يا در دکوراسيون خانه تغيير ايجاد کنيد. احساس تغيير مثبت، به شما انگيزه کافي خواهد داد تا شما با نشاط و روحيه زياد به کارهاي خود بپردازيد و کاهش خسته شويد. به عنوان يک کنکوري، اگر دانش‌آموز کوشا و درس خواني بوده‌ايد، به خود مدام گوشزد کنيد که همچنان به صورت عالي به پيش خواهيد رفت، و اگر داوطلبي کاهش کوشا هستيد به خود بگوييد که تغيير کـــرده و انسان ديگري با قابليت‌ها و توانمندي‌هاي جديد گشته‌ايد. مطمين باشيد که اين برداشت از خودتان به شما کمک خواهد کـــرد که انگيزه‌اي دو تعدادان براي درس خواندن و موفقيت کسب کنيد.
 
۸- احساس قدرت کنيد و خود را بستاييد
هر تصور و ذهنيتي که از خودتان داشته باشيد، مطمين باشيد که بر شما، شخصيت و نيز شرايط خانومدگي‌تان تاثير خواهد گذاشت؛ پس سعي کنيد که در هر لحظه، احساس خودشايستگي کنيد و خود را باور کنيد تا خود را زيبا ببينيد. انسان‌هاي ديگر در شما آن را مي‌بينند که شما در خود مي‌بينيد؛ پس اگر مي‌خواهيد متوجه شويد که ديگران، چه احساسي نسبت به شما دارند، کافي هست که ببينيد شما نسبت به خودتان چه احساسي داريد. مطمين باشيد که ديگران هم همين احساس را نسبت به شما خواهند داشت. اصل خود شايستگي از اصول حیاتی اعتماد به نفس هست؛ پس آن را با پایان وجود احساس کنيد و هميشه در خانومدگي خود، آن را به کار گيريد.
 
۹-مسؤوليت‌پذير باشيد
يکي از ويژگي‌هاي انسان‌هاي با روحيه آن هست که همواره در مقابل ديگران و مسايل آنها احساس مسؤوليت مي‌کنند. مسؤول بودن باعث مي شود تا شما احساس بهتري نسبت به خود و خانومدگي‌تان داشته باشيد، و اين احساس بهتر، باعث ايجاد انگيزه و کار بيشتر خواهد انجام گرفت. هر چه که در خانومدگي شما پيش مي‌آيد به خود بقبولانيد که مسؤول آن خود شما هستيد. شکست‌هاي خود را بپذيريد و درصدد رفع آنها برآييد و به خود بگوييد که هيچ فردي جز خودم در پيش آمدن اين شرايط مقصر نبوده هست، و اين من هستم که مي‌توانم همه چيز را تغيير دهم.
 
۱۰- بيش از حد توانتان کار نکنيد
همه ما با دشوار‌کوشي، خواهان تامين خوهسته‌هايمان هستيم، اما حیاتی اين هست که تعادل را در خانومدگي خود حفظ کنيم.‌ اگر براي شما کنکور فعلاً حیاتی‌ترين اصل و دنبال خانومدگي هست، بهتر هست که جايگاه همه چيز  را در خانومدگي خود تا روز  برگزاري کنکور با اين نخستويت تنظيم کنيد؛ با اين همه، به خاطر داشته باشيد که هر انساني، توان خاصي دارد و اگر بيش از حد به خود فشار وارد آورد، ممکن هست که زود خسته انجام گرفته و از پا درآيد، و خستگي، يکي از دشمنان اصلي نشاط و شادابي هست. خستگي باعث مي‌شود تا يادگيري شما به صورت تکمیل انجام نگيرد يا مجبور باشيد که زمان زيادي را براي يادگيري مطالب صرف کنيد؛ پس خودتان و خصوصيات جسمي و روحي خودتان را بشناسيد و بيش از حد توانتان کار نکنيد. حیاتی نيست که دوستان، همکلاسي‌ها يا فاميل‌هاي شما چقدر کار مي‌کنند؛ حیاتی اين هست که شما چقدر توان داريد و چقدر از اين توان به صورت بهينه هستفاده مي‌کنيد.
 
۱۱- ورزش کنيد
داشتن يک رژيم غذايي معقول و انجام قدري فعاليت بدني روزانه، از پياده روي آرام گرفته يا حتي کار بيرون، فشار و اضطراب را تخفيف مي‌دهد و روحيه شما را شاداب نگه مي‌دارد.‌ ورزش و تمرينات بدني، افراد را از احساس برتري طلبي، رها مي‌کند و توانايي‌هاي سرکوب انجام گرفته ذهن آنها را ترقي مي‌دهد. همين امر به جلوگيري از افسردگي منجر مي‌شود. براي اشخاص متفاوت، ورزش‌هاي معقول آنها وجود دارد. در اين ميان، تمرينات کششي و يوگا براي تخفيف فشار بسيار معقولند؛ به صورت حتم ورزش کـــردن بيرون از منزل فوايد مضاعفي نيز دارد؛ براي مثال، نور آفتاب در بهبود روحيه و تخفيف افسردگي مفيد هست. همچنين ديدن افراد همسال و گپ و گفت با آنها مي‌تواند در شادابي و نشاط شما مؤثر باانجام گرفت؛ پس ورزش را فراموش نکنيد؛ حتي اگر براي يک ربع ساعت هم باانجام گرفت.