وب کلیک

ساخت مواد باارزش با گیمافت ضایعات آلومینیوم

۲۴ فروردین ۱۳۹۷

 هر سال حدود ۱۵۰ میلیون تن گل قرمز در سراسر جهان تولید می شود و فقط کاهش از دو درصد این مقدار گیمافت می شود.

محققان در اروپا بدنبال روشی هستند تا به شکلی مؤثر و تداوم پذیر پسماند تولید آلومینیوم را باز یافت کنند.

به نقل وب کلیکآنلاین به گرازش از یورونیوز، پژوهشگران این طرح موسوم به گل قرمز‌ (Red Mud) در کارخانه‌ای در منطقه آخن آلمان آزمایش‌های خود را به پیش می‌برند. این کارخانه متالورژی، تجربی و منحصر به فرد هست. در حال حاضر در این محوطه در باره این موضوع پژوهش می‌شود که چگونه می‌توان پسماند فرایند اصلی تولید آلومینیوم را که به «گل قرمز» معروف هست، باز یافت.

 

مخلوطی با ارزش برای صنایع فولادسازی

برای یافتن مؤثرترین و تداوم پذیرترین روش گیمافت، پژوهشگران به کوره‌ای نیاز دارند که دمای درون آن به حدود ۱۴۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

ضایعات نخستیه تولید آلومینیوم، پس از ترکیب با کربن در دمای زیاد بالا ذوب می‌شوند. مخلوط حاصل، ماده زیاد با ارزشی هست که می‌توان از آن در صنایع فولاد هستفاده مجدد کـــرد.

گِل قرمز یا لجن قرمز، یک ماده زائد زیاد قلیایی هست که عمدتا از اکسید آهن در تهیه صنعتی آلومینیوم بدست می‌آيد. گل قرمز، همچنین به‌عنوان ضایعات بوکسیت نامیده می‌شود.

برند فریدریک، کارشناس گیمافت فلز می‌گوید:‌ به صورت حتم برای ما فلزات درون گل قرمز حیاتی هست چون ارزش صنعتی دارد:‌ مقداری آلومینیم هست و آهن و اسکاندیوم که در فناوری عالی به کار می‌رود و شاید تیتانیوم و کانی‌های نادر هم در آن باانجام گرفت.

روش گرمایی، گل قرمز را به مخلوطی تبدیل می‌کند که محتوای آهنش زیاد هست.

برند فریدریک می‌گوید مراحل بعدی چالش‌انگیزتر هست. وی می‌افزاید:‌ برای گیمافت آهن نخست باید در دمای خیلی زیاد کار کـــرد تا فلز ذوب شود. پسماند حالت‌های مختلف دارد و باید راهی برای کار کـــردن با پسماند در همه این حالت‌های خشک و داغ و اسیدی و قلیایی و غیره … پیدا کـــرد. دنبال پژوهش ما یافتن راه حل بهینه و درست برای گیمافت گل قرمز هست. ‌

اما راه‌های مبتکرانه تری برای گیمافت این پسماند سرخ رنگ وجود دارد. در بلژیک گل قرمز را در دماهای کاهش حدود ۱۳۰۰ درجه سانتی گراد می‌پخانومد.

توبیاس هرتل،‌ کانی‌شناسی از دانشگاه لوون بلژیک می‌گوید:‌  پسماند را در این کوره آزمایشگاهی ذوب می‌کنیم. پسماند فلزی ذوب انجام گرفته را در یک سطل فلزی خنک می‌کنیم. چیزی که به دست می‌آید به شیشه شبیه هست و می‌توان آن را به صورت عاملی شیمیایی مثلا در تولید مصالح ساختمانی به کار برد.

ماده‌ای که به دست می‌آید آنالیز می‌شود تا ترکیبش مشخص شود.

آنلیس مالفلیکت،‌ مهندس متالورژی از دانشگاه لوون بلژیک می‌گوید:‌ می توانیم به دقت کمیت و غلظت عناصری را که وارد این ماده می‌شود معلوم کنیم و می‌توانیم غلظت عناصری مثل سیلیسیوم، آلومینیوم، کلسیم، سدیم، و اکسیژن را زیاد کم کنیم. ‌

شیشه گل قرمز، آسیا می‌شود و با شن و گرافیت مخلوط می‌شود و با آن آجر و مصالح سبک و پوشش سقف یا کفپوش برای کارهای ساختمانی تولید شود.

یوانیس پونتیکیس، مسئول این طرح می‌گوید:‌ برای ما حیاتی هست که تولید دی اکسید کربن را در سراسر جهان کاهش دهیم و فقط به همین هم اکتفا نمی‌کنیم. برای ما تاثیر گسترده تر بر محیط زیست هم مد نظر هست. این محصولات به این معنی سبزتر هست که فقط از پسماندها هستفاده می‌شود بدون اینکه خواص مکانیکی و فیزیکی آنها کهستی پیدا کند.

پژوهشگران می‌گویند که امیدوارند تلاش‌های آنها منجر به این شود که طی ده سال فردا گیمافت گل قرمز پنج برابر شود.