وب کلیک

غار گرز رستم (تانا)، منطقهکـــرد

۲۵ خرداد ۱۳۹۶

وب‌سایت کویرهای ایران | Irandeserts Publications


غار گرز رستم (تانا)، منطقهکـــردنام انگلیسی:  Gorz-e Rostam Cave   


نام فارسی :  غار گرز رستم


 


 


موقعیت جغرافیایی

 


غار گرز رستم در موقعیت جغرافیایی N3207 E5053 در هستان چهارمحال و بختیاری واقع هست. غار گرز رستم (تانا) با ۶ چاه، عمیق ترین غار هستان چهارمحال و بختیاری شناخته انجام گرفته هست. وجود ستونهای هستلاکتیتی، هستلاگمیت ها، قندیلهای پفكی، خفاش، پروانه، حشره از نكات قابل توجه این غار هست.


 


غار در ناحیه ای که جنس سنگ های ان از کنگلومرا می باانجام گرفت شکل گرفته و در حقیقت شکافیست در صخره های زیاد فرسوده کنگلومرائی که نفوذ آب در طول سالیان دراز به ان شکل و شمایل داده ، از این رو ریزش فراوان سنگ در اکثر قسمت های غار بویژه چاه دوم غار محسوس و غارنورد باید در این غار جانب احتیاط را زیاد نگه دارد . تعداد چاه ها شش حلقه هست و چاه شماره ۵ با عمق ۷۰ متر که از دوقسمت تشکیل انجام گرفته و دارای ۵ رول هست که ژرفترین چاه تانا هست.


 


قبل از این چاه که فرود ۳۵ متر نخست ان تکمیلا معلق می باانجام گرفت دو سوراخ و گربه رو زیاد تنگ وجود دارد که دومی دقیقا روی همین چاه ۷۰ متری هست و در صورت بی احتیاطی امکان سقوط زیاد هست . در اوسط مرحله دوم این چاه ساختار بدنه غار به گونه زیاد جالبی تغییر کـــرده و جنس ان به سنگ اهک تبدیل می شود و غارنورد را در غاری با سیستم غارهای ناحیه غرب ( مثلا پراو ) قرار می دهد

در کل غاریست زیاد جذاب و در بر گیرنده عوارض جالب همچون تروارس ، چاه ، تنگناهای خرچنگ رو و سینه خیز ، حفره ، ، تالاری زیبا و جریان دائمی آب . از محل پارک خودرو ها تا دهانه حدودا یک ربع ساعت زمان لازم هست و می توان از منطقهکـــرد یک روزه از این غار که رول کوبی ان به روش هستاندارد ( SRT ) تعبیه گردیده بازدید کـــرد. تیمی به سرپرستی خانم سمیرا زارعی و با حضور جناب آقاان یوسف سورنی نیا به عنوان سرپرست فنی، سعیدمحمدی، مهرداد حاجی هاشمی، عبدالرضا ابراهیمی، ایمان حیدرزاده موفق انجام گرفتند پیمایش غار گرز رستم (تانا) را در تاریخهای ۱ و ۲ دی ماه ۱۳۹۰ به پایان برسانند.


 


دسترسی

در ورودی منطقهستان منطقهکـــرد از سمت اصفهان پس از منطقهک فرخ منطقه وارد جاده تالاب چغاخور شوید، از روستای شمس آباد اگر قصد حرکت به طرف سر تشنیز را داشته باشید دو راه وجود دارد یک راه ورود به جاده ی اصلی منطقهکـــرد شلمزار هست . و راه دیگر جاده ی قدیمی شمس آبد سر تشنیز هست که روستا های شمس آباد،سر تشنیز،خیر آباد را به هم وصل می کند . با ورود به این جاده ی قدیمی که پر از دست انداز هم هست مناظر جالبی پیش رو قرار می گیرد . یکی از این مناظر صخره ای سنگی هست که همانند گرزی که به هوا بلند انجام گرفته باانجام گرفت خودنمایی می کند . آقام ساکن روستای سر تشنیز این صخره را به نام گرز رستم می شناسند.

‘ +

‘,
suffix:’


});
}


تصویر هاغار گرز رستم، منطقهکـــرد، تصویر ها از مهرداد حاجی هاشمیغار گرز رستم، منطقهکـــردغار گرز رستم، منطقهکـــردغار گرز رستم، منطقهکـــردغار گرز رستم، منطقهکـــردغار گرز رستم، منطقهکـــردغار گرز رستم، منطقهکـــردغار گرز رستم، منطقهکـــردغار گرز رستم، منطقهکـــردغار گرز رستم، منطقهکـــرد

“;
}
}
html = $(‘.contentMark-panelHolder’).html().replace(‘[[html]]’, html);

//
$(this).attr(‘title’, html)
.tooltip({ position: ‘bottom center’ }) // note: if changing position, tool-tip class should be changed too.
.dynamic({ classNames: ‘tooltip-top tooltip-right tooltip-bottom tooltip-left’});
});
});